post

Trening – Jak ćwiczyć puttowanie zimą?

Nie da się ukryć, że golf cieszy się coraz większą popularnością na terenie Polski. Niestety, uwarunkowanie klimatyczne w naszym kraju sprawia, że przez okres zimowy możliwości rozwijania swoich umiejętności golfowych maleją – pola golfowe przykryte białym puchem nie nadają się do regularnej gry, więc pragnąc rozwijać golfowe umiejętności należy rozpatrzyć trening indywidualny, skrojony na własne możliwości.

Golf zimą?

Golf jest sportem wymagającym niesamowitej precyzji i techniki, a regularne zdobywanie kolejnych jardów to jedyny sposób na osiągniecie na prawdę wysokiego poziomu. Mogłoby się wydawać, że zamknięte pola golfowe uniemożliwiają trening umiejętności zimą. Fakt faktem, trenowanie dalekich uderzeń jest wysoce problematyczne – nie trudno wyobrazić sobie piłeczkę golfową na zaśnieżonej murawie, aczkolwiek putting będący jedną z najważniejszych umiejętności golfowych jest możliwy przez cały rok, a trening tego elementu wymaga tylko i wyłącznie samozaparcia, kija, piłeczki i ewentualnie kilku przyrządów mających na celu wpłynąć na efektywność pracy nad tym niezbędnym elementem sztuki gry w golfa. 

Putting, czyli wisienka na torcie

Putting to nic innego jak wyraz pochodzący z języka angielskiego, a jego dosłowne znaczenie to “wsadzać”. Jest to zatem kończące uderzenie, mające na celu ulokowanie piłeczki w dołku. Ten element praktyki golfowej stanowi najważniejsze ćwiczenie dla profesjonalnych golfistów – ta umiejętność wymaga niesamowitej techniki oraz precyzji pozbawionej nadmiernej siły – piłeczka uderzana putterem (rodzaj kija) sunie płasko po murawie, a celem jest dołek kończący grę.

Jak ćwiczyć putting zimą?

Biorąc pod uwagę fakt, że putting jest umiejętnością niesamowicie precyzyjną, należy rozpatrzeć kilka czynników wpływających na skuteczność tego rodzaju uderzenia.
Celność – to ona stanowi podstawę. Warto uwzględnić w tym przypadku kilka sposób treningu. W przypadku puttingu uderzamy po linii prostej – bardzo dobrą metodą jest uderzanie piłeczki po danej linii w stronę małego obiektu (najlepiej tee), pragnąc trafić centralnie w niego. Ciągłe zwiększanie odległości wpłynie na co raz większa pewność uderzenia.
Technika – pozycja wyjściowa. Trening pozycji jest niesamowicie ważny w przypadku puttingu. Obieranie naturalnej postawy, w połączeniu z odpowiednim pchnięciem kija pozwala w pełni kontrolować tor sunięcia piłeczki – wymaga on jednak skomplikowanych treningów opartych na utrzymywaniu pozycji i punktowemu uderzaniu w piłeczkę. Do tego rodzaju ćwiczeń wystarczy podstawowa znajomość prawideł odnośnie pozycji w puttowaniu i samozaparcie.

Pragnąc realizować golfowe założenia zimą warto zadbać o odpowiedni osprzęt pozwalający na trening indywidualny – sklepy golfowe oferują niezliczoną ilość przyrządów tego typu, dzięki czemu każdy, nawet najbardziej wybredny golfowy domator znajdzie coś co pozwoli rozwijać golfowe umiejętności pełną parą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *