post

Rodzaje używanych piłek golfowych

Piłki golfowe to zazwyczaj jedna z pierwszych rzeczy jakie kupujemy przy przygotowywaniu się do rozpoczęcia gry w golfa. Ich wybór jest zdecydowanie prostszy niż wybór choćby kijów golfowych. Mimo to, istnieje bardzo dużo różnych rodzajów piłek, z różnymi właściwościami, które później odbijają się na grze. 

Jakie więc mamy rodzaje piłek i czym są piłki używane?

Piłki do golfa dzieli się przede wszystkim ze względu na strukturę. Najtańsze piłki są jednoczęściowe, które są bardzo wytrzymałe jednak nie tak precyzyjne jak pozostałe. Używane są najczęściej driving range. Piłki dwuczęściowe natomiast pozwalają lepiej kontrolować tor lotu i w wielu przypadkach mają również atrakcyjną cenę. Trzecim rodzajem są piłki trzyczęściowe, które dają bardzo dużą kontrolę nad lotem piłki i są używane przez bardzo zaawansowanych graczy. Jest oczywiście, również pełna gama produktów, które można podzielić na: treningowo-piankowe, plastikowe, tradycyjne czy świecące, które są bardzo ciekawym rozwiązaniem.

Poza tymi znanymi rodzajami piłek, są również piłki używane, które są zbierane po grze na polach, często również wyławiane z wody, są one dokładnie myte a następnie rozdzielane ze względu na wygląd i stopień zużycia. Najlepsze pozostawiane są do dalszego obiegu. Są one rozdzielane według klas A i B.

Kategoria pierwsza (klasa A)

To piłki, które są najładniejsze, nie mają uszkodzeń, oznaczeń, czy też zadrapań. Mają błyszczącą powierzchnie i wyglądają niemalże jak nowe. W związku z tym mogą być najdroższe z używanych, ale jednocześnie zdecydowanie tańsze od nowych.

Kategoria druga (klasa B)

Do tej kategorii trafiają piłki, które posiadają lekkie zadrapania lub oznaczenia markerem, ale nie mają żadnych uszkodzeń powierzchni. Nie są starte, ale powierzchnia może być lekko matowa. Wygląda na to, że to właśnie te piłki mają najlepszą cenę w stosunku do jakości.

Kategoria trzecia

Kategoria, która pojawia się również w sklepach internetowych proponujących tego typu asortyment. Zawiera ona wszystkie pozostałe piłki, z wyłączeniem tych, które nie nadają się do gry, na przykład pękniętych. Oznacza to, że piłki mogą mieć zadrapania, oznaczenia markerem, czy nawet uszkodzenia powierzchni, ale nie takie, które dyskwalifikują je przed kolejnym użyciem.

Kategoria czwarta

Jest jeszcze ostatnia kategoria piłek, które zostały przywrócone do gry, zachowując ich fabryczne właściwości. Niektóre ze sklepów proponują tego typu rozwiązanie. Piłki są w pierwszej kolejności myte, by pozbyć się wszelkich zabrudzeń czy oznaczeń dokonanych przez innych graczy. Następnie zdzierany zostaje fragment zewnętrznej powłoki i powtórne powlekanie, które odbywa się przy użyciu tych samych technik jak u producenta. Na koniec dodaje się ostatnią warstwę, która daje połysk piłce.

Wiele piłek, wiele cech, wiele możliwości wyboru. Aby wybrać odpowiednią należy zadać sobie pytanie jak dobrze gramy w golfa, jaki jest nasz styl gry i ostatecznie czego oczekujemy od wybranych piłek.

Dowiedz się więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *